Costs from my Dominican Trip

I’m writing this post to help me plan for my next trip or living experience abroad. Also great information for anyone else planning the same and who needs a little guidance!

Flights: $1620
United Airlines – San Juan, Puerto Rico to Halifax – $313.90 (I didn’t use this flight because I changed my dates. Lost my money on it.)
American Airlines – Halifax to Santo Domingo – $572.91
American Airlines – Santo Domingo to Halifax – $733.73

Airport Transportation: $188
Taxi Halifax Airport – $55 CAN
Taxi home from Halifax Airport – $50 CAN
Taxi from Santo Domingo airport to home stay – $45 US (paid for with my school fees, therefore much more expensive than doing it on my own)
Taxi from Hotel in Santo Domingo to airport – $38 (booked through the hotel – 3am, more expensive than day time)

Local Transportation: $260
3 weeks of buses, public cars and taxis in Santo Domingo – $135 US

4 weeks of buses, public cars, taxis, scooter rental and moto conchos in and around Sosua / Cabarete / Puerto Plata – $125

School and Accommodations for six weeks: $2598
Spanish Lessons – $200 / week
Accommodations – $230 / week – first three weeks included breakfast and supper at a home stay, last three weeks only included breakfast at a school apartment.

Hotel Accommodations for 13 nights: $473

Travel Insurance: $67
Tourist Card: $10
Extended Stay fee (up to 90 days): $21

Food / drinks: $780
49 days Total and very little was spent on alcohol (maybe $25 total for 4 or 5 Pina Colada’s and a couple of Santa Libres)
1 meal per day for 21 days – breakfast and supper were included in my school home stay package
2 meals per day for 15 days – weekdays while I was studying in Sosua
3 meals per day for 13 days – weekends when I traveled and extra days while not in school
On average lunches in Sosua cost $250 – $360 RD / $6.50 – $9 US
On average suppers in Sosua cost $400 – $500 RD / $10 – $12 US
As a tourist, I think I could easily get by with $20 US per day for three meals. If I had eaten at more local places and less touristy places, I could have probably survived on $10-$15 US per day for three meals. If I were to buy groceries and cook myself, I’m guessing $6-8 per day.

Cell Phone: $80
This was for purchasing a local cell phone and using it A LOT to keep in touch with friends locally, make plans, calls to hotels, excursions and taxis.

Toiletries: $53
Shampoo, conditioner, razors, face wipes, bug repellant

Pharmacy: $27
bug repellant, cold & flu pills, anti itch cream for bug bites

Tips (on excursions / extra special staff): $20
Nena at Sosua school for room cleaning
Julio at Caves in Cabarete
Two girls at Tubagua who took me for a long walk and visited their families

Excursions: $218
Caves in Cabarete – $15
Puerto Plata (1400 original, I cxld – 1/2 back) – $18
Cooking with Nena – $13
Rafting – $90 (worth every penny!)
Photo CD – Rafting – $18 (not worth every penny. Only about 10 photos)
Kayaking – $64

Laundry: $30
$20 US for two weeks worth of clothes at a laundromat – WAY too expensive!
$10 US for one to two weeks of clothes, twice at the school

Spending money: $33
Movies – $8
Earrings – $10
Gifts for nieces – $15

Bank fees: $30
$5 each withdrawal x 6 times

Grand Total for a seven week trip, including six weeks of Spanish classes, accommodations, food and spending: $6315

Look for an upcoming post on how I plan to do it MUCH cheaper next time!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *